Bábkové divadlo Lienka

Termín: od 13:00 hod na malom pódiu

Kocúr v čižmách - táto rozprávka opisuje príbeh kocúra v čižmách a jeho pána Tomáša. Kocúr najskôr pomôže svojmu pánovi a prinesie mu zlato, ktoré zarobí u kráľa. Spoločne zachránia uväznenú princeznú a nakoniec ju Tomáš dostane za ženu a k tomu polovicu kráľovstva.

 

Školička tanca

Termín: sobota 12:30 - 13:00 , 14:30 -15:00, 18:00 -18:30, na malom pódiu
Počas slávností Vás budú moderátori vyzývať na hlavné pódium, prípadne prídu k Vám a ukážu Vám základné kroky ľudových tancov. Budete mať možnosť si zakrepčiť s členmi súboru.

Expozícia bábok

Termín: sobota od 10,00 hod - v budove amfiteátra

V areáli amfiteátra je nainštalovaná výstava drevených marionet a jutových bábok. Expozíciu sa podarilo zrealizovať vďaka projektu "Bábkarstvo v obci Podhorie - história a súčasnosť" s finančnou podporou grantu SPP. Expozícia pozostáva z výjavov z bábkových hier Jánošík, Nič a Váh. Tieto, ako i iné hry v minulosti nacvičili ochotníci z obce Podhorie a zúčastnili sa s nimi rôznych súťaží po celom bývalom Československu.

Súťaže pre deti:

Termín: sobota od 11,00 hod - 18,00 hod

Pre deti sú pripravené rozprávkové súťaže. Pri vstupe dostanú kartičku s piatimi atrakciami, ktoré na nich čakajú v priestoroch ihriska. Za každú splnenú úlohu dostanú pečiatku. Na prvých 50 detí, ktoré splnia všetky úlohy čaká prekvapenie!

Po ceste stretnú strašiaka STANA, ktorého budú musieť rozveseliť, či pomôžu gazdinej v kuchyni vyrobiť veselé varešky. Kto kedy videl obrie puzzle? Aj to bude čakať na deti, veríme, že sa im ho podarí zložiť...Kravička Hilda ostala uprostred jazera a potrebuje, aby jej deti hodili venček, ktorého sa chytí a dopláva na breh...Pečiatku dostanú i za pomoc Popoluške, ktorá potrebuje vytriediť fazuľu od šošovice...a na konci tejto rozprávkovej cesty ich čaká prekvapenie

1/ OBRIE PUZZLE
Príbeh: Je tomu ťažko uveriť, ale je to vraj tak...Raz mi niekto povedal, že na Podhorí videl obra. Ten obor sa tu len na ihrisku hral. Banskí škriatkovia ho ale tak vystrašili,  že nechal puzzle a utekaaaaal...Odvtedy ho nikto nevidel. Poskladaj obrie puzzle, vraj keď ho deti poskladajú 100 krát, dobrý obor sa vráti.
 
2/ U POPOLUŠKY
Príbeh: Pomôž Popoluške vytriediť šošovičku od hrachu a fazule. Poponáhľaj sa, aby si stihol/stihla všetky atrakcie. Po poslednej pečiatke ťa čaká prekvapenie.
 
3/POTEŠ STRAŠIAKA STANA
Príbeh: Strašiak STANO už roky stojí v poli a nepriblíži sa k nemu ani vrabec. Veľmi by sa potešil, keby ho niekto prišiel pozdraviť.  Navleč sa do vreca, aby si strašiak myslel, že si z jeho strašiakovskej rodiny, a čo najrýchlejšie k nemu doskáč...Pekne ho pozdrav, poteší sa, a doskáč do cieľa.
 
4/ VESELÁ VAREŠKA - kreatívne dielne, kde si budú deti vyrábať varešky.
 
5/ HOD VENČEKOM
 

Výstava krojov

Termín: sobota od 11,00 hod do 18,00 hod - v priestoroch ihriska

Maľovanie na tvár

Termín: sobota od 11,00 hod do 18,00 hod - v priestoroch ihriska
 

Tvorivé dielne - Detský kútik

Termín: od 11,00 hod do 18,00 hod - v priestoroch ihriska

 

 

 

 

 

 

Detský kútik, ako aj z názvu vyplýva, je určený predovšetkým pre detičky, ako možnosť zabaviť ich v rámci  folklórneho dňa. Milí rodičia, môžete si svoje ratolesti "odložiť" v detskom kútiku a postarajú sa Vám o ne skúsení animátori. K dispozícii sú tvorivé dielne, drevené hry, lehátka na oddych.

Koníky a iné zvieratká

Termín: od 11,00 hod do 18,00 hod - v priestoroch ihriska
 

Fotokútik

Termín: od 12,00 hod do 18,00 hod - v priestoroch ihriska

Detské ihrisko a Živé "Človeče nehnevaj sa!"

Termín: od 11,00 hod do večera- vedľa veľkého futbalového ihriska

 
 
 
 
 
 
Na detskom ihrisku v obci Podhorie sa nachádzajú drevené detské prvky - domček s hojdačkou, drevený vláčk, lezecká stena a mostík. Všetko je umiestnené na trávnatej ploche, resp. dopadovej ploche z piesku. Vaše deti sú tu v bezpečí, ihrisko je oplotené a je hneď vedľa hľadiska na amfiteátri. Živé "Človeče nehnevaj sa!" kde sa hráči stávajú aj figúrkou pohybujúcou sa po políčkach hracej plochy.
 

Jarmok remesiel

Termín: od 10:00 hod v priestoroch amfiteátra na ihrisku

 

 

 
 
 
 
 
 
Jarmok remesiel  plní v rámci folklórneho dňa dve úlohy - jednou z nich je praktická ukážka ľudovoumeleckej výroby v súčasnosti a druhou je možnosť zakúpiť si jednotlivé výrobky, priamo od ich výrobcov, počas konania Folklórnych slávností v Podhorí.
 

Zoznam remeselníkov, ktorí budú vystavovať a ponúkať svoje výrobky:

Paličkovaná čipka, medovníky - p. Javorská (Podhorie)
Mydielka - p. Palášthyová (Podhorie)
Košikárstvo - p. Lučanský
Medár - p. Zorvan (Kozelník)
Šité hračky a bižutéria - Renáta a Juraj Renčíkovi (Prievidza)
Keramika  - Maťko a Maťka
Štrikované hračky - p. Ondrejková
Pastované medy, medové výrobky - p. Kľačková (Levice)
Pracky, kožené výrobky a exhibícia s bičom - p. Feben
Korenie a bylinky - p. Krippnerová (Banská Štiavnica)
Seben - pracky, kožené výrobky a exhibícia s bičom

Viac tu: https://www.fspodhorie.sk/products/jarmok-remesiel-/
Dekoratívne pečivo a drôt - p. Lacková
Drevené rezbárske výrobky + ukážka - p. Drexler (Štiavnické Bane)
Drotár - p. Čonka (Svätý Anton)
Folklorne klobúky, vysívané tašky, prútené košíky - p. Kováčik

Z toho remeselníci ľudových výrobkov a predajcovia regionálneho produktu Hont

Termín: od 10,00 hod, stánky sa nachádzajú v priestoroch amfiteátra na ihrisku ale aj pri bufetových stánkoch
Regionálna značka Hont sa udeľuje pre fyzické a právnické osoby, ktoré vyrábajú výrobky a spĺňajú kritériá pre udeľovanie a užívanie značky. Jej zmyslom a cieľom je podporiť rozvoj územia HONT, s ohľadom na šetrné využívanie prírodného a kultúrneho dedičstva regiónu. Značka má podporiť miestnych producentov (poľnohospodárov, živnostníkov, malé a stredné firmy, ľudových výrobcov), ktorí v tomto prírodne
hodnotnom, zdravom území hospodária tradične a v súlade so záujmami ochrany prírody. Značka garantuje pôvod označeného výrobku v regióne, šetrnosť výrobcu i výrobku k životnému prostrediu, kvalitu a priamu nadväznosť činnosti v danom území.
 
Zoznam držiteľov značky "regionálny produkt Hont", ktorí budú ponúkať svoje výrobky:
Vladimír Drexler - drevené rezbárske výrobky

V prípade záujmu sa môžu výrobcovia a predajcovia tradičných ľudových výrobkov prihlásiť  u p. Kováčovej, na tel. čísle, 0908 190 312.
Radi Vás uvítame v rámci "Jarmoku remesiel" počas Folklórnych slávnosti v Podhorí. Remeselníkom za poskytnuté miesto účtujeme poplatok 5€.
Remeselníci a predajcovia vlastniaci značku "Hont" sú oslobodení od poplatku za stánok.

                                                                                  

 

 

Webovú prezentáciu Folklórnych slávností Podhorie poskytuje spoločnosť DATATRADE, s.r.o.
prevádzkovateľ portálu obce.info – žijeme spolu

Kontakt

Obec Podhorie Podhorie 84
969 82 Podhorie

IČO: 00320935
0915817675

danaloziova@gmail.com